Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

To Δίκτυο κατά της βίας στο Σχολείο (μέλος του οποίου είναι και το Υπουργείο Παιδείας) καθιερώνει την 6η Μαρτίου ως Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Βίας στο Σχολείο.

Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες, ερεθίσματα και ιδέες για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας που εκδηλώνεται μεταξύ μαθητών και να σχεδιάσουν και υλοποιήσουν μακροχρόνια προγράμματα πρόληψης και αντιμετώπισης.

Στα πλαίσια αυτής της ημέρας, η εκπαιδευτικός του σχολείου μας Γαβρινιώτου Μαρία-Άννα σχεδίασε και υλοποίησε ένα ενδοσχολικό πρόγραμμα, με την πολύτιμη βοήθεια της εκπ/κού Ματσαρίδου Αναστασίας, προσπαθώντας να ανιχνεύσει φαινόμενα βίας και τα αίτιά τους ανάμεσα στους μαθητές του Γυμνασίου Σιάτιστας. Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερα για την έρευνα αυτή.