ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ

ΠΕΡΙΦ/ΚΗ Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚ/ΣΗΣ ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

2Ο ΓΡΑΦΕΙΟ Δ/ΝΣΗΣ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΤΡΑΜΠΑΝΤΖΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ                              Σιάτιστα  22/09/2010

Επιστολή στους Γονείς ? Κηδεμόνες

Αγαπητοί Γονείς- Κηδεμόνες,

Με την έναρξη του σχολικού έτους 2010-2011 ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά, κάθε πρόοδο και προκοπή στα παιδιά μας. Με την επιστολή αυτή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για ορισμένα θέματα που αφορούν τη φοίτηση, τη συμπεριφορά και την αξιολόγηση των μαθητών. Ειδικότερα:

Ένα σοβαρό θέμα είναι αυτό των απουσιών και της δικαιολόγησης τους. Το όριο των δικαιολογημένων απουσιών είναι 64 και των αδικαιολόγητων 50. Αν ο μαθητής υπερβεί το σύνολο αυτό των απουσιών, ανάλογα με την επίδοσή του, ή παραπέμπεται σε ολική εξέταση το Σεπτέμβριο ή χάνει τη χρονιά του. Αν ο μαθητής απουσιάζει μέχρι 2 ημέρες για λόγους υγείας ή οικογενειακούς, μέσα σε 10 εργάσιμες μέρες θα πρέπει να προσέλθετε στο σχολείο για τη δικαιολόγησή τους. Αν απουσιάζει πάνω από 2 ημέρες, χρειάζεται ιατρική γνωμάτευση με την ίδια πάλι διαδικασία. Αν ο μαθητής φτάσει τις τριάντα απουσίες (δικαιολογημένες & αδικαιολόγητες) ο υπεύθυνος καθηγητής σας ενημερώνει γραπτώς με υπηρεσιακό σημείωμα κάθε μήνα. Σας παρακαλούμε να φροντίζετε για την έγκαιρη πρωινή προσέλευση των παιδιών στο σχολείο.

Για μαθητές που παρουσιάζουν μαθησιακές δυσκολίες υπάρχει η αρμόδια υπηρεσία ΚΔΑΥ, με την οποία μπορείτε να έρθετε οι ίδιοι σε επαφή ύστερα από συζήτηση με τους καθηγητές.

Ως προς την αξιολόγηση σας ενημερώνουμε ότι οι μαθητές αξιολογούνται ως εξής:

A.   με την προφορική επίδοση τους (συμμετοχή, ενδιαφέρον, επιμέλεια)

B.   με τη γραπτή τους επίδοση (δυο τριμηνιαία υποχρεωτικά διαγωνίσματα και τεστ)

Στην περίπτωση μαθητών που δημιουργούν προβλήματα στην τάξη, δυσκολεύουν ή εμποδίζουν την εκτέλεση της διδακτικής διαδικασίας, παρουσιάζουν ανάρμοστη συμπεριφορά προς το σύλλογο των διδασκόντων, προβαίνουν σε ζημιές και καταστροφές της περιουσίας του σχολείου, προσβάλλουν την ηθική του σχολείου, καπνίζουν στους χώρους του σχολείου κ.τ.λ., τότε επιβάλλονται κυρώσεις που κατά το νόμο είναι:

α) παρατήρηση

β) επίπληξη

γ) ωριαία απομάκρυνση από το διδασκόμενο μάθημα

δ) αποβολή από τα μαθήματα μέχρι 3 ημέρες

ε) αποβολή από τα μαθήματα μέχρι 5 ημέρες

στ) αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος.

Θα πρέπει να ξέρετε ότι απαγορεύεται η απομάκρυνση των μαθητών από το χώρο του σχολείου χωρίς άδεια από τη Διεύθυνση. Αν χρειαστεί , το παιδί πρέπει να πάρει άδεια και κατά περίπτωση ενημερώνεται ο γονέας/ κηδεμόνας.

Επίσης δεν επιτρέπεται η κατοχή και χρήση κινητού τηλεφώνου στο χώρο του σχολείου. Θα θέλαμε ακόμα να επιστήσουμε την προσοχή σας σε θέματα:

1. ατομικής καθαριότητας (π.χ. συχνό πλύσιμο χεριών)
  2. υγιεινής διατροφής (να αποφεύγονται ανθρακούχα ποτά, πατατάκια κ.τ.λ.)
  3. κινδύνων από τη χρήση καφέ, αλκοόλ, τσιγάρου.

Ένα θέμα για το οποίο πρέπει να ενημερωθείτε είναι το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας.

Το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (ΚΠγ) είναι ένα σύστημα εξετάσεων που στοχεύει στην πιστοποίηση διαφορετικών επιπέδων «γνώσης» μιας ξένης γλώσσας, δηλαδή εξετάζει το βαθμό ικανότητας που έχει αναπτύξει κάποιος να κατανοεί και να παράγει γραπτό και προφορικό λόγο της γλώσσας αυτής. Προς το παρόν λειτουργεί για τις εξής γλώσσες: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά και Ισπανικά.

Το ΚΠγ, δεν έχει εμπορικό ενδιαφέρον και δε συνεπάγεται οικονομικά οφέλη. Υποστηρίζεται από την πολιτεία, η οποία το επιχορηγεί, έτσι ώστε το κόστος συμμετοχής για τους υποψηφίους να είναι συμβολικό. Έτσι, ήδη, αναγνωρίζεται ως τεκμήριο γνώσης της ξένης γλώσσας στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας και περιλαμβάνεται στο «προσοντολόγιο» του ΑΣΕΠ.

Οι εξετάσεις για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας πραγματοποιούνται δύο φορές το χρόνο, το πρώτο 20ήμερο Μαΐου και Νοεμβρίου, αντίστοιχα.

Με την ευκαιρία αυτή θα θέλαμε να τονίσουμε επίσης την αναγκαιότητα επικοινωνίας σχολείου- οικογένειας, που πρέπει να είναι σε πρώτη προτεραιότητα. Από την πλευρά μας, είμαστε πάντα πρόθυμοι και στη διάθεσή σας να ενημερώσουμε, να συζητήσουμε, να βοηθήσουμε με τις γνώσεις μας και την πείρα μας σε όποιο πρόβλημα προκύψει (μάθησης ή συμπεριφοράς). Σχολείο και οικογένεια μαζί θα πρέπει να είναι σε επαγρύπνηση για να αντιμετωπίσουμε με επιτυχία τυχόν αρνητικά φαινόμενα. Για το σκοπό αυτό η ενημέρωσή σας θα γίνεται καθημερινά στα διαλείμματα, καθώς και κάθε Τρίτη και Πέμπτη από τις 10:00 π.μ. έως 12:00 μ.μ.

Με την προσδοκία μιας πιο ουσιαστικής επικοινωνίας

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Καθηγητών

του Γυμνασίου Σιάτιστας