ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ 2017

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

Η θεατρική ομάδα της Β΄τάξης του  Γυμνασίου Σιάτιστας (Τραμπάντζειο) στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος "Το θέατρο παίζει...πόλεμο", θα παρουσιάσει την κωμωδία :

"Οι Γερμανοί ξανάρχονται" των Αλέκου Σακελλάριου & Χρήστου Γιαννακόπουλου, στο Πνευματικό κέντρο Σιάτιστας τη Δευτέρα 22 Μαϊου 2017 και ώρα 7:00 μ.μ.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΒΙΝΤΕΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Λίγα λόγια για την υπόθεση.

Επίκεντρο του έργου είναι ένας φιλήσυχος οικογενειάρχης o Θόδωρος, ο οποίος μετά τον πόλεμο και την Κατοχή στην Αθήνα βλέπει τα εμφύλια πάθη να θεριεύουν και όλοι να έχουν ξεχάσει το δράμα της Κατοχής. Μια μέρα στον ύπνο του βλέπει ένα όνειρο πως οι Γερμανοί ξανάρχονται και ότι η χώρα βρίσκεται ξανά υπό κατοχή. Ένα ολοζώντανο όνειρο που θα εξελιχθεί σε εφιάλτη και θα τον ξαναγυρίσει στις μέρες της πείνας της ανέχειας και του φόβου? Οι Γερμανοί ξανάρχονται και ανακαταλαμβάνουν την Ελλάδα επιβάλλοντας την τάξη, την οποία οι ελεύθεροι πλέον Έλληνες δεν είναι σε θέση να δεχτούν και να τηρήσουν.
Στην ουσία έχουμε να κάνουμε με ένα έργο που δεν στρέφει τα πυρά του μόνο προς τον πόλεμο μεταξύ διαφορετικών χωρών, αλλά και προς τον χειρότερο από όλους τους πολέμους, τον Εμφύλιο πόλεμο.

Πρωταγωνιστεί: ο μαθητής Αναστάσιος Μπλιάγκος (Θόδωρος).

Παίζουν κατά σειρά εμφανίσεως οι μαθητές:

Μαριγώ: Τσιαούση Κατερίνα

Ουρανία: ΚαφάσηΜαλαματή.

Χάρυ: Σαπνάρας Κώστας.

Καίτη: Γκουτζιαμάνη Φανή.

Ζήσης: Δεληγιάννης Βαγγέλης.

Λευτέρης: Τσιότσιος Κώστας.

Ξενοφών: Πατσάκας Γεώργιος-Άγγελος.

Γκεσταπίτης: Μπουντουράσας Κώστας.

Γερμανοί: Φαρμάκης Θεόδωρος-Ώττας Γεώργιος.

Νοσοκόμα: Καρακώστα Αγνή.

Γιατρός: Τσαφή Δήμητρα.

Νίκος: Μπόντα Μαρία.

Στο ρόλο του τρελού ο: Κατσιάνης Γεώργιος.

Αφηγήτρια: Βαλσάμη Τατιάνα.(Α΄τάξη)

Υποβολέας: Αργύρης Αθανάσιος.

Ηχητικά ραδιοφώνου: Καλαμπούκας  Δημήτριος,Κεραμάρης Λουκάς ,Γκόβτζια Βασιλική.

Επιμέλεια ήχου και μουσικής: Καλαμπούκας  Δημήτριος.

Επιμέλεια αφίσας,προγραμμάτων και προσκλήσεων: Τσιαούση Κατερίνα

Ευχαριστούμε:

• Το Κ.Θ.Β.Ε. για την ευγενή παραχώρηση του σεναρίου.
  • Τη Διευθύντρια του σχολείου κ.Κατσίκα Ναούμα και το Σύλλογο Καθηγητών για την αμέριστη συμπαράστασή τους.
  • Το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την οικονομική του ενίσχυση.
  • Την κ. Τατιάνα Ντέρου  για την παραχώρηση αντικειμένων για τις ανάγκες της παράστασης.
  • Τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Βοϊου για την παραχώρηση της αίθουσας και ειδικότερα το κ. Κουζιώνη Γεώργιο για την βοήθειά του.

Οι καθηγητές του πολιτιστικού προγράμματος:

Μουσχούλης Ευστράτιος.

Δόγκαλη Βασιλική.

Σαργκάνα Δέσποινα.

Δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης

και την πρόσκληση .