ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΏΝ 2013-2014

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ-ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ.

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΖΩΗΣ-PROJECT

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ

ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ     ( σχολικό έτος 2013 ? 2014 )

Μετά την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους της Οδύσσειας , της Τηλεμάχειας (ραψωδίες α ? δ ) , αποφασίσαμε με τους 35 μαθητές της Α΄τάξης του σχολείου μας να κάνουμε την καθιερωμένη ανακεφαλαίωση με έναν πρωτότυπο τρόπο : υποδυόμενοι τους δημοσιογράφους να πάρουν συνεντεύξεις από όλους τους ήρωες ? θεούς και ανθρώπους ? των πρώτων αυτών ραψωδιών και να αναδείξουν τα πρόσωπα /χαρακτήρες , τα γεγονότα και τις καταστάσεις   . Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με μεγάλη προθυμία , κέφι και δημιουργικότητα . Αρχικά κατανόησαν πολύ καλά το ποιητικό κείμενο και στη συνέχεια , με οδηγό τη φαντασία τους , σκαρφάλωσαν στον Όλυμπο και συνομίλησαν με το Δία και την Αθηνά , επισκέφτηκαν το παλάτι της Ιθάκης και πλησίασαν τον Τηλέμαχο και την Πηνελόπη , συναναστράφηκαν με τους μνηστήρες , γνώρισαν από κοντά αοιδούς και μάντεις και μπλέχτηκαν ανάμεσα στους υπηρέτες του παλατιού και τους απλούς κατοίκους της Ιθάκης .

Το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό , όπως μπορεί να καταλάβει ο καθένας από τις εργασίες των παιδιών που ακολουθούν : οι ήρωες ζωντανεύουν με τον πιο δημιουργικό τρόπο και ο χαρακτήρας και τα συναισθήματά τους αποκαλύπτονται σε όλους . Οι καταστάσεις φωτίζονται και προβάλλονται λεπτομερώς . Τα κίνητρα των πράξεων αποκαλύπτονται .

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας που με το μεράκι και τη φαντασία τους μας απέδειξαν για άλλη μια φορά πόσο δημιουργικοί , πρωτότυποι και αποτελεσματικοί μπορούν να γίνουν όταν το θελήσουν !

Μπράβο και πάλι , παιδιά !

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΔΟΓΚΑΛΗ

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑ - ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΥΚΛΕΙΑ- ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΡΥΜΑΧΟ (Αγνή Δάρδα)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΗΛΕΜΑΧΟ (Γιώργος Γεροντίδης )ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΗΜΙΟ (Δημήτρης Αντωνιάδης )

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΗΣ ΙΘΑΚΗΣ-ΤΟΝ ΜΝΗΣΤΗΡΑ ΕΥΡΥΜΑΧΟ (Άννα ? Μαρία Κουζιώνη)

ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ <<ΙΘΑΚΗ>> (Αναστασία Παπά) -(Βιβή Μπιμπίκα)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ-(Ταραμανοπούλου Ελισάβετ)

«Ιθάκη TV»(Ολυμπία Κατσάνου)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΗΡΕΤΕΣ ΤΟΥ ΠΑΛΑΤΙΟΥ ( Βίκη Κακούλη.)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΝΟΟ (Νίκος Γούσιας)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ (Μπζιώτη Βασιλική )

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΡΥΜΑΧΟ (Γιάννης Δελημάνης)

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΗΝΕΛΟΠΗ(Αναστασία Καλαμπούκα )