Συνοδευτικά CD-ROMS Σχολικών Εγχειριδίων/ Π.Ι.

ΛογότυποΤίτλοςΣύντομη Περιγραφή ΛογισμικούΦίλτροΚατηγορίαΓνωστικό Αντικ.Βαθμίδα Εκπαίδευσης
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Αρχαία Ελληνικά ?(2)
Αρχαία Ελληνικά: Α. Αρχαία Ελλάδα ? Τόπος και Άνθρωποι, Β. Ηροδότου Ιστορίες
Η σύνθεση και δομή του υποστηρικτικού υλικού ακολουθεί το πρόγραμμα διδασκαλίας των δυο μαθημάτων και των αντίστοιχων εγχειριδίων. Το πρώτο, που προορίζεται για την Α΄Γυμνασίου, έχει τίτλο "ΗΡΟΔΟΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΕΣ", ενώ το δεύτερο, που προορίζεται για τη Β΄ Γυμνασίου, έχει τίτλο "ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ: Ο ΤΟΠΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ".
Θεωρητικές Επιστήμες Αρχαία Ελληνικά Γυμνάσιο
Ομηρικά Έπη Α΄και Β΄Γυμνασίου
Εφαρμογή υποστηρικτικού υλικού για διδασκαλία των Ομηρικών Επών Α΄ και Β΄ Γυμνασίου. Το υλικό είναι καταχωρισμένο με βάση θεματικές ενότητες και όχι με βάση τις διδακτικές ενότητες των σχολικών εγχειριδίων ή τη διάκριση ανά έπος. Το γεγονός αυτό διευκολύνει την κάθετη και οριζόντια διασύνδεση των ομηρικών επών και την ολιστική προσέγγισή τους.
Θεωρητικές Επιστήμες Αρχαία Ελληνικά Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Βιολογία ?(1)
Βιολογία Α'- Γ' Γυμνασίου
Συνοδευτικό υλικό υπό τη μορφή λογισμικού για τη διδασκαλία του μαθήματος της Βιολογίας στην Α' και Γ΄Γυμνασίου.
Θετικές Επιστήμες Βιολογία Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Γεωγραφία-Γεωλογία ?(1)
Γεωλογία - Γεωγραφία Α', Β' Γυμνασίου
Το εκπαιδευτικό αυτό λογισμικό αποτελείται από θεματικές ενότητες με μορφή μικρόκοσμων, προσομοιώσεων, εργαλείων και υπερμεσικών εφαρμογών, σε καθένα από τα οποία  αντιστοιχούν διαφορετικά "εκπαιδευτικά σενάρια" τα οποία είναι συμβατά με το ΔΕΠΠΣ. Αυτά τα εκπαιδευτικά σενάρια βασίζονται τόσο στις δυνατότητες κάθε επιμέρους ενότητας λογισμικού, όσο και στην εννοιολογική ανάλυση του γνωστικού αντικειμένου που κάθε φορά μας ενδιαφέρει.
Θετικές Επιστήμες Γεωγραφία; Γεωλογία Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Θρησκευτικά ?(1)
Θρησκευτικά για την Α', Β', Γ' Γυμνασίου
Συνοδευτικό υλικό υπό τη μορφή λογισμικού για τη διδασκαλία του μαθήματος των Θρησκευτικών στην Α', Β' και Γ΄Γυμνασίου
Θεωρητικές Επιστήμες Θρησκευτικά Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Ιστορία ?(1)
Ιστορία Γυμνασίου

Η Ιστορία στο Διαδίκτυο είναι μια ηλεκτρονική εφαρμογή που αναφέρεται στη διδασκαλία του μαθήματος της Ιστορίας στο Γυμνάσιο. Το διδακτικό υλικό που πραγματεύεται η εφαρμογή καλύπτει το σύνολο της ύλης του μαθήματος στο Γυμνάσιο και συνοδεύεται από πληθώρα διαδραστικών εφαρμογών, τρισδιάστατων απεικονίσεων και συνδέσμων για σχετική πληροφορία στο διαδίκτυο που, από τη μια πλευρά, θα οδηγούν στην καλύτερη και πληρέστερη κατανόηση και αφομοίωση της ύλης από τους χρήστες-μαθητές ενώ από την άλλη θα διευκολύνουν και θα εμπλουτίζουν το έργο του εκπαιδευτικού.
Θεωρητικές Επιστήμες Ιστορία Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Ξένες Γλώσσες ?(4)
Anne-Maries Welt
Liebe Deutschlehrerin, lieber Deutschlehrer,
das Inhaltsverzeichnis soll Sie durch das Programm f?hren und Ihre
Arbeit damit erleichtern. Der Tabelle k?nnen sie folgende Informationen entnehmen:
a) Die Klasse
Die Buchstaben A, B und C stehen f?r die jeweilige Klasse.
b) die Zahl der Lektionen und der Module
Die Zahlen 1-7 stehen f?r die Lektionen, es gibt 7 Lektionen pro Klasse.
Die Buchstaben A-M stehen f?r die dazugeh?renden Module.
c) Die Titel der Lektionen und die der Module.
Θεωρητικές Επιστήμες Γερμανική Γλώσσα Γυμνάσιο
Γαλλικά Γυμνασίου
Λογισμικό Γαλλικών Γυμνασίου που αποτελεί συμπληρωματικό υλικό το οποίο πλαισιώνει την εκπαιδευτική διαδικασία της διδασκαλίας/εκμάθησης της Γαλλικής Γλώσσας. Οι στόχοι επιτυγχάνονται μέσα από ένα περιβάλλον λειτουργικό και ταυτόχρονα προσφέροντας μια ατμόσφαιρα παιχνιδιού.
Θεωρητικές Επιστήμες Γαλλική Γλώσσα Γυμνάσιο
Αγγλικά για Αρχάριους Α', Β', Γ' Γυμνασίου
Ηλεκτρονικό υποστηρικτικό υλικό για τη διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας σε αρχάριους στο Γυμνάσιο.
Θεωρητικές Επιστήμες Αγγλική Γλώσσα Γυμνάσιο
Αγγλικά για Προχωρημένους Α', Β', Γ' Γυμνασίου
Ηλεκτρονικό υποστηρικτικό υλικό για τη διδασκαλία της αγγλικής γλώσσας σε προχωρημένους μαθητές στο Γυμνάσιο.
Θεωρητικές Επιστήμες Αγγλική Γλώσσα Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Πληροφορική ?(1)
Πληροφορική Α' Β' Γ' Γυμνασίου
Λογισμίκό το οποίο συνοδεύει το σχολικό εγχειρίδιο του Γυμνασίου για το μάθημα της Πληροφορικής.
Τεχνολογία, Πληροφορική, Δίκτυα Πληροφορική Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Φιλοσοφία ?(1)
Φιλοσοφικά Κείμενα: Αρχαίοι Έλληνες Φιλόσοφοι
Στην εφαρμογή υποστηρικτικού υλικού για το Ανθολόγιο Φιλοσοφικών Κειμένων της Γ' Γυμνασίου περιλαμβάνονται εισαγωγικά σημειώματα και πληροφορίες για τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους, συνοπτική παρουσίαση των κύριων σημείων της φιλοσοφικής τους σκέψης, χρονολόγιο, γλωσσάρι και οπτικοποίηση των φιλοσοφικών ιδεών.
Θεωρητικές Επιστήμες Φιλοσοφία Γυμνάσιο; Λύκειο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Φυσική ?(1)
Φυσική Β΄και Γ΄Γυμνασίου
Φυσική Β' και Γ΄Γυμνασίου
Συνοδευτικό υλικό υπό τη μορφή λογισμικού για τη διδασκαλία του μαθήματος της Φυσικής στην Β' και Γ΄Γυμνασίου
Θετικές Επιστήμες Φυσική Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Φυσική Αγωγή ?(1)
Φυσική Αγωγή Α' Β' Γ' Γυμνασίου
Λογισμικό το οποίο υποστηρίζει τη διδασκαλία του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου.
Θεωρητικές Επιστήμες Φυσική Αγωγή Γυμνάσιο
Ανάπτυξη/σύμπτυξη Yποκατηγορία : Χημεία ?(1)
Χημεία Β' - Γ' Γυμνασίου
Το παρόν ηλεκτρονικό υποστηρικτικό υλικό καλύπτει το σύνολο της ύλης της Β? και Γ? τάξης. Αποτελείται από περίπου 3.750 αρχεία, εκ των οποίων 1.900 αρχεία υπερκειμένου, 1.500 αρχεία γραφικών, 135 αρχεία βίντεο, 50 προγράμματα προσομοιώσεων πειραματικών διατάξεων, 90 αρχεία περιγραφής μοριακών δομών και όλα τα απαραίτητα βοηθητικά προγράμματα για να είναι δυνατή η διάθεσή του μέσω του διαδικτύου. Περιέχει γλωσσάριο 120 χημικών όρων και βιογραφίες 14 επιστημόνων που αναφέρονται κατά την ανάπτυξη της ύλης.
Θετικές Επιστήμες Χημεία Γυμνάσιο